Każdy miłośnik książek, który będzie kiedyś mieć okazję, aby odwiedzić Nowy Jork, musi koniecznie zajrzeć tam do przynajmniej kilku słynnych księgarni, których asortyment jest niezwykle bogaty, a często też obfituje w prawdziwe perełki czytelnicze.

Znane są oczywiście takie księgarnie sieciowe jak na przykład Borders albo Barnes&Noble – można tam kupić popularne klasyki oraz nowości, ich oferta jest spora, nie zaskakuje jednak ciekawymi, unikalnymi pozycjami. Po takie lepiej jest udać się do innego miejsca, które można wręcz nazwać czytelniczym rajem.

Sklepem, do którego każdy zapalony czytelnik powinien skierować swoje pierwsze kroki na Manhattanie, jest The Strand. Miejsce to jest niepowtarzalne – stanowi bowiem swego rodzaju połączenie tradycyjnej księgarni, punktu typu “tania książka”, a także, co ciekawe, antykwariatu. Niemal każdy miłośnik książek znajdzie tam coś dla siebie – czytelnicy nowości z pewnością ucieszą się ze sporych rabatów, zwolennicy klasyki znajdą wiele wydań najważniejszych w historii literatury pozycji, natomiast łowcy białych kruków i starych, fascynujących książek, z pewnością spędzą długie godziny w antykwariacie.

Oferta księgarni The Strand jest naprawdę ogromna, miejsce to stanowi więc punkt obowiązkowy podczas wizyty w Nowym Jorku. Jak do niego trafić? Bardzo łatwo, sklep ten znajduje się bowiem na Broadwayu.

Jak funkcjonuje rynek wydawniczy w Stanach Zjednoczonych?

W kontekście niniejszego tekstu jest to niezwykle ciekawe zagadnienie, obok którego nie można przejść obojętnie. Proces wypuszczania nowej książki do księgarni jest w Ameryce złożony i zróżnicowany – przeważnie nowe pozycje ukazują się kolejno w trzech formatach. W dniu premiery wydawana jest zazwyczaj najbardziej “elegancka” wersja książki – w twardej, lakierowanej oprawie, tak zwanej dust jacket. Również w Polsce można trafić na tego typu wydania (znane w naszym kraju jako “bibliofilskie”), są one tu jednak zdecydowanie mniej powszechne niż w Ameryce. Tam znaczna większość nowości wydawana jest w taki sposób, a cena takich pozycji wynosi zazwyczaj od dwudziestu pięciu do trzydziestu pięciu dolarów. Kiedy minie jakiś czas od premiery danej pozycji, ukazuje się ona w oprawie miękkiej. Książki takie podobne są do tych, które najczęściej spotyka się w Polsce, choć często charakteryzują się one w USA nieco większą czcionką. Takie wydanie kosztuje przeważnie kilkanaście dolarów. Ostatnim formatem, w jakim ukazuje się dana pozycja, jest format kieszonkowy, zwany mass market paperback. Jest to zwykle najtańsza opcja zakupu książki – jej cena wynosi zaledwie kilka dolarów.

Jak można się domyślić, taki proces wydawniczy, choć najbardziej powszechny, nie jest obowiązkowy. Bywa, że dana pozycja od razu ukazuje się w miękkiej oprawie, może się też zdarzyć, że przez cały czas dostępna jest jedynie w w wersji dust jacket. Są to jednak raczej wyjątkowe sytuacje, przeważnie nowości wydawane są po kolei w odpowiednich formatach.

Ładne wydanie nie musi oznaczać wyższej ceny

Co ciekawe, we wspomnianym już The Strand bardzo często książki w twardej oprawie są tańsze od tych w miękkiej, a nawet od wydań kieszonkowych. Warto o tym pamiętać i dokładnie sprawdzić przed zakupem, jakie formaty są dostępne i ile kosztują. Można w ten sposób sporo zaoszczędzić i uzupełnić domową biblioteczkę o pięknie wydaną, a niedrogą pozycję.


Jak widać, jest z czego wybierać!

Łowcy książkowych okazji z pewnością ucieszą się na wieść o tym, że internetowe księgarnie amerykańskie, takie jak na przykład popularny Amazon czy Barnes&Noble, mają w swojej ofercie wiele pozycji, niejednokrotnie w bardziej atrakcyjnych cenach niż w sklepach stacjonarnych. Opłaca się to zwłaszcza wtedy, kiedy korzysta się z opcji darmowej wysyłki. Jednak nie zawsze jest to niestety możliwe – oferta taka skierowana jest zwykle jedynie do klientów zamawiających książki w obrębie Stanów Zjednoczonych. Darmowa wysyłka nie jest także dostępna w przypadku używanych książek, choć, oczywiście, takie również można zamawiać przez Internet. I zazwyczaj jest to bardzo opłacalne! Na przykład na stronie księgarni Barnes&Noble czy Powell’s znaleźć można mnóstwo unikalnych starszych pozycji, które nierzadko są bardzo tanie i łatwo dostępne. Co ciekawe, w przypadku takich zakupów często trzeba się liczyć z tym, że za wysyłkę płaci się znacznie więcej niż za samą książkę!

Manhattan i Brooklyn to prawdziwy raj dla moli książkowych

Stacjonarne i internetowe księgarnie oraz The Strand to nie jedyne możliwości dla zapalonego łowcy książek w Nowym Jorku. Będąc na Manhattanie czy Brooklynie warto też zajrzeć do jednego z wielu małych antykwariatów lub do tak zwanego thrift store – sklepu z różnego rodzaju używanymi rzeczami, takimi jak ubrania, stare meble czy ceramika. Przeważnie w sklepach takich znajdują się też specjalne kosze lub regały z książkami, wśród których znaleźć można prawdziwe “skarby”, nierzadko w naprawdę atrakcyjnych cenach. Wielu ludzi zgodnie twierdzi, że takie buszowanie po antykwariatach czy thrift stores ma swój jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny urok, nierzadko daje też możliwość zakupienia prawdziwie unikalnych książek niemal za grosze. Warto więc, będąc w Nowym Jorku, odwiedzić tego rodzaju sklep i na własnej skórze przekonać się, jak fascynująca może to być wizyta.

Bardzo znany był kiedyś usytuowany w Londynie Fantasy Centre – specjalistyczny sklep, w którym można było kupić książki fantastyczne. Również w Nowym Jorku istniała podobna księgarnia – nazywała się ona Science Fiction Bookshop. Obie są już niestety zamknięte, na Manhattanie nie ma też już innego tego typu miejsca. Jednak miłośnicy popkultury mogą jeszcze w Nowym Jorku znaleźć coś dla siebie. Niezwykle popularne są między innymi bogato zaopatrzone sklepy z komiksami – jednym z największych jest na przykład Jim Hanley’s Universe w pobliżu Empire State Building, warto zajrzeć też do Mysterious Time Machine lub Midtown Comics. Ciekawym miejscem dla każdego geeka jest również usytuowany na Broadwayu, w pobliżu The Strand, sklep Forbidden Planet. Oprócz komiksów można tam kupić całe mnóstwo związanych z popkulturą gadżetów, takich jak na przykład karty do gry, figurki znanych bohaterów, naklejki, koszulki, etui na telefony, a nawet akcesoria do cosplayu – coraz bardziej popularnego współcześnie przebierania się za postacie na przykład z filmów czy gier komputerowych.

Mimo więc braku typowo specjalistycznej księgarni, która w swojej ofercie miałaby tylko książki fantasy czy science-fiction, miłośnicy tych gatunków nie powinni być w Nowym Jorku zawiedzeni – w którymś z centrów komiksowych czy w Forbidden Planet z pewnością znajdą dla siebie coś interesującego.